Po Slovensku so psíkmi – Nižná Myšľa, Abaujvár, Slanec

Autor: René Fabini | 19.5.2016 o 20:51 | (upravené 25.5.2016 o 19:46) Karma článku: 5,63 | Prečítané:  1669x

Les vôkol, tak snáď pôjde niekto a opýtame sa na smer, mali sme šťastie, len som vyriekol slová tu z kopčeka od Márovky turista sa kotúľa, otázka naň ktorým smerom jesto Archeologické nálezisko?

Je sobota, po prebdenej návštevnej noci spojenej s malým hudobným rušením nočného kľudu, nakoľko v dobrej nálade nás napadlo si o pol tretej ráno spestriť hudobné matiné hrou na saxofón, čo sa nepáčilo jedným susedom, za čo sa ospravedlňujem. Svet hudby miestami nepozná hranice i keď nie je rušivý no pre niekoho áno :)

Dnes nás prebudilo krásne poludnie a vzhľadom na čas volíme trasu na hradisko Nižná Myšľa (235 m.n.m.), okolie je tam úchvatné, spojené s nádychom historického zrodu civilizácie v týchto končinách od čias Paleolitu sa po okolí pohybovali lovci mamutov a sobov o čom svedčia bohaté archeologické nálezy. Dorazili sme na miesto ešte trochu neprebudení smerujeme ku Kosceliku. Nad brehom Olšavy tu sídlili od 3 do 5 storočia germánske kmene Vandalov a Viktofálov po ich odchode dorazili Slovania a tí nazývali územie Musle (dnes Nižná Myšľa), Koscelik patril ku osade ktorý postavili v 13 storočí, osada zanikla roku 1458 po vyplienení Bratríkmi, srandisti, prídu, spália, povraždia dajú si obed a pokračujú v trase, to boli zvyklosti.

Ideme si tak cestičkou zastavíme sa na pomaranč pri Koscelíku a pokračujeme dľa značiek smerom ku komplexu Várhegy (Hradný vrch) a tak po hodine a pol lesnou prechádzkou narážame na ukazovateľ smer Veľká Márovka :) Kde to vlastne sme ??

Les vôkol, tak snáď pôjde niekto a opýtame sa na smer, mali sme šťastie, len som vyriekol slová tu z kopčeka od Márovky turista sa kotúľa, otázka naň ktorým smerom jesto Archeologické nálezisko, pousmial sa, veď neďaleko obce je viditeľný kopec, ktorý hneď vraví, že tam Hradisko stálo :) Vybavím si našu trasu, a miesto kam sme zaparkovali a tu vidím popisné tabule a drevené palisády opevnenej Osady, na môj vera nevideli sme ho :)

 Nevadí prechádzku 20 km po lesoch si stále radi doprajeme a hlavne to nás nabudilo energiou.  

Už z lúky vidíme Myšľu a rozpoznávame hradisko síce Oskar pomaly zachádza, no doprial nám aspoň hodinu na túlanie sa po opevnenej osade. História siaha 1700 rokov pred Kr., žiaľ napokon boli príbytky vyrabované, vypálene a obyvatelia opevnenú osadu opustili cca roku 1400 pred Kristom. Počas existencie dľa zdrojov tu svoj domov našlo cez 2000 osadníkov  je vidieť i na okolí ako sa história vynára zo zeme v podobe keramických úlomkov či kostí. Skanzen Myssle nás vtiahol do svojej histórie a pri západe slnka sa otvára brána predstavivosti pulzujúceho života pred dávnym časom. 

V nedeľu se nedelá, počasie jedná báseň a my tradične mierime do Milhosti na kvalitný tabak. Veronika dostala nápad, že cestou späť sa prejdeme okolo Kechneckého štrkoviska, prečo nie neznáma to časť územia, tak rád ju navštívim. Našli sme romantične miesto na parking a popri brehu sa dostávame k mostu, ktorý pretína Hornád medzi obcami Kechnec a Abaujvár. Mne to neznáme.

Ideme si na Maďarskú stranu cestičkou, ktorá smeruje do obce Abaujvár pri pohľade na dedinku vidím drevené strážne veže a časť palisády, čo to? Hradisko sa vynára?

Tak tento víkend v znamení hradísk Slovanských? Vera, hradisko Abaújvár alebo Abov Nový hrad na svoju dobu super moderný hrad, postavený pred nástupom kráľa Samuela Abu približne 1041 až 1044, historicky nadväzoval na Veľký starý hrad v Seni, ktorý sa z vojenského hľadiska stal zastaraním a od roku 1038 nevyužívaným. Abaújvár bol do 13 str. centrom Abova, dnes na nepoznanie ani ruina iba pláň ktorá niesla túto bohatú históriu.

Po prechádzke hradiskom sa presúvame ďalej a to na sever Slanských vrchov ku zrúcanine hradu Slanec (509 m.n.m.), Veronika ta ešte nebola ja už ani nezrátam na desiatich prstoch. Tak teda ideme ostal som prekvapený nakoľko sa začali rekonštrukčné práce na Slanci a vyzerá úplne inač ako si ho pamätám, zhodil prírodný šat a odkryl svoju bohatú minulosť

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minister Stropnický: Babiš je ako Ronaldo, neposadíte ho na lavičku

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí pre SME odchádzajúci šéf českej diplomacie MARTIN STROPNICKÝ.

KOMENTÁR DÁVIDA TVRDOŇA

Zuckerberg sa vysmial Európe nevídaným spôsobom

Opäť sme sa nič nové nedozvedeli.


Už ste čítali?